İlçe : MERKEZ
İl : KOCAELİ
Ülke : TÜRKİYE
Tel. Kodu : 262
Plaka : 41
Gezginler : Gökhan Önal
Bumin Ergenekon
Cemil Belgücan
Tarih : 29 Ocak 2006
Eylül 2000
CLUB
Kullanıcı :
Şifre :
Üye Ol | Şifremi Unuttum
    GEZİ YÖRELERİ - ULAŞIM  

 Kartepe

Fotoğraf: Gökhan Önal
Tarih: EYLÜL 2000
aşukiye (Aşıklar Köyü)'ye gitmek için özel aracınızla İstanbul'dan yola çıktığınızda iki alternatif yolunuz var. Öncelikle bilinen klasik yöntemle, yeni adıyla D-100 karayolu eski adıyla E-5 karayolunu takip edebilirsiniz. Ancak özellikle haftasonu için Maşukiye'ye gezi planladıysanız, yapacağınız tek şey, otobanı kullanmaktır. Eğer Avrupa yakasından gidiyorsanız, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü geçtikten sonra, Ankara yoluna, TEM otobanına gireceksiniz. Bundan sonrası çok kolay ve Yaklaşık birbuçuk saat sürüyor. Yolculuk sırasında etrafınıza şöyle bir bakın İstanbul'un çirkin betonları bitince ilkbaharda yeşeren sonbaharda kırmızı-sarı renklerle bezenmiş bitki dokusunu göreceksiniz. Özellikle İzmit'i geçtikten sonra Sapanca Gölü kenarındaki yeşil doku sizi biranda kendinizi tatilin kucağında hissettirecek.


tobanda Adapazarı'na gelirken, Sapanca Gölü çıkışı tabelasını görünce hemen yavaşlayın. Gideceğiniz yere çok az süre kalmış demektir. Gişelerden çıkınca yol ikiye ayrılıyor. Siz hemen sola dönüp, yolunuza devam edin. Maşukiye 'ye kadar yaklaşık dört kilometre yolunuz var. Bu arada dört ufak köy geçeceksiniz. Ardından Maşukiye'ye hoş geldiniz tabelası sizi karşılıyor.

Yoldan sola dönüp Maşukiye'nin içine girin. Burada Kartepe tabelasını takip edin. Maşukiye’den Kartepe’ye 15 km.’lik yolculuğunuzu Sapanca gölünün manzarası eşliğinde tamamen asfalt bir yoldan yapıyorsunuz. Yolda meşe, kestane, ıhlamur, çınar,gürgen, karaağaç ve meyve ağaçlarının altından yemyeşil vadiler görülebilir. Yolun sağ tarafında kalam vadinin ismi: Alabalık Vadisi.


artepe’ye özel aracınız yoksa haftasonları sık sık düzenlenen turlara katılarak gidebilirsiniz. Turlar günbirlik olup Kartepe, Kuzu Yaylası, Altıoluk Yaylası ve Şelale güzergahlarını içermektedir. Yola çıkmadan önce yanınıza yürüyüş botu, yağmurluk, yedek giysi, su ve yiyecek birşeyler almayı unutmayın sakın. Özellikle sonbahar ve kış aylarında Kartepe’ye gitmeyi planlıyorsanız bot ve giysilerinizi uygun seçmeyi de unutmayın.Karayolları Haritası Otobüs Firmalarının Listesi Havayolları Firmalarının Listesi Denizyolları Firmalarının Listesi Demiryolları Firmalarının Listesi


© 2000-2006 Tatildeyim.com & Gökhan Önal. Tüm Hakları saklıdır.
En iyi görüntü için 1024x768 çözünürlüğünü ve Explorer 5+ veya Netscape 6+ tarayıcılarını kullanınız.

YÖRELER | DOĞAL ALANLAR ve MESİRE YERLERİ | CAMİİLER ve TÜRBELER | MANASTIR ve KİLİSELER | MÜZELER
SARAYLAR, KÖŞKLER VE KASIRLAR | DİĞER TARİHİ YAPILAR | GEZİ FOTOĞRAFLARI | KARTPOSTAL