İlçe : MERKEZ
İl : KOCAELİ
Ülke : TÜRKİYE
Tel. Kodu : 262
Plaka : 41
Gezginler : Gökhan Önal
Bumin Ergenekon
Cemil Belgücan
Tarih : 29 Ocak 2006
Eylül 2000
CLUB
Kullanıcı :
Şifre :
Üye Ol | Şifremi Unuttum
    GEZİ YÖRELERİ - TANITIM  

 Kartepe

Fotoğraf: Cemil Belgücan
Tarih: 29 OCAK 2006
ocaeli’nin güneydoğusundaki, Kocaeli ve Sapanca çevresinin en yüksek tepesi olan eski adıyla Keltepe yeni adıyla Kartepe 1150 metre ile 1640 metre rakımları arasında bulunuyor. İstanbul’a yaklaşık 125 km. uzaklıktaki tepe Sapanca gölü ile İzmit körfezine hakim bir nokta. Sapanca gölü kadar bilinmese de ziyaretçisi hiç eksik olmuyor desek yanlış olmaz. Gün geçtikçe de özellikle kış sporları yapanlar arasında ünü artıyor. İstanbul, Kocaeli çevresinde ikamet edip hale görme fırsatı bulamadıysanız hem deniz manzarası seyredip hem kış sporlarını yapabileceğiz ender yerlerden olan Kartepe’ yi en kısa sürede görmenizi tavsiye ederiz.


 Kartepe

Fotoğraf: Cemil Belgücan
Tarih: 29 OCAK 2006
artepe’de sığınabileceğiniz ve hizmetlerinden faydalanabileceğiniz tek otel mevcut: “The Green Park Resort”. Otelden, günübirlik gidenlere kayak/snowboard, ayakkabı ve baton kiralanıyor. Otelin büyüklüğüne nazaran kayak odası olarak ayrılan mekan çok küçük. Özellikle haftasonları kayak odasında yürüyebilmek, yer bulup oturmak ve ayakkabıları giymek, yani kısaca kayağa hazırlanmak için eziyet çekilmekte. Kiralama işlemleri için kayak odasına kabul edilmek ve kabul edildikten sonra içerde sıranın size gelip isteklerinizi bildirmeniz ayrı bir mesele ve maalesef uzun zaman alıyor.

Son zamanlarda kış sporlarıyla anılan yörenin kışından bahsedelim;

Yörede 1984 yılında yapımına başlanan otel ve kayak tesisleri, müteahhit firmanın işi bırakması yüzünden yarım kalmış. Yaklaşık 21 yıllık bekleyişten sonra 2005 yılında yapılan yatırımla, burası bir kayak merkezine dönüştürülebildi. Kartepe, İstanbul’a yakınlığı, yüksekliği ve çekici doğası nedeniyle yavaş yavaş kayak yapanların gözdesi olmaya başlamakta. Diğer kayak merkezlerinden farklı olan tarafı ise denize çok yakınlığı. Kayın, ıhlamur ve çam ağaçları ile çevrili yoldan dolanarak Kuzu Yaylası'na gelindiğinde eşsiz manzarası oldukça etkileyici. Kuzu Yaylası'nda piknik alanı ve kır lokantası bulunmakta.


 Kartepe

Fotoğraf: Cemil Belgücan
Tarih: 29 OCAK 2006
aftasonu için ve özellikle Pazar günü otelin park sahası yetersiz kalıyor. Tek çare araçları otele giden yol boyunca park etmek. Ancak bu da akşam dönüşlerinde trafiğin aksamasına yol açıyor. Kendi araçlarıyla gelenler mutlaka zincir bulundurmalı. Özellikle, havanın kararmasıyla buzlanma artıyor.

Mekanik tesis sayısı 4 tane. Bunlar; Kartepe (Telesiyej), Karlıktepe (teleski), Geyikalan (telesiyej) ve Kadikonağı’dır (telesiyej). Telesiyej’ler 2 kişilik. Liftlerin açılış saati 8:50, kapanış ise hava kararma saatidir (şu an 17:00). Kartepe’de 12 pist var ve pist uzunlukları 400 m. ile 3500 m. arasında değişiyor. Pistlerin dereceleri zor-orta-kolay arasında değişiyor. Ancak her zaman hepsi açık olmayabiliyor. En yüksek tepe Kartepe (1700 m.) ve Kartepe’den inen 6 pist mevcut. Pistler, 3 ayrı koldan türeyen alt kollarla 6’ya varıyor. Kartepe’den inen yüksek pistlerde yer yer ezilmemiş bolkar olduğundan 200m.ye varan bazı bölümlerinde pist zorlukla geçilebiliyor. Telesiyej sıraları iyi düzenlenmediğinden, yorucu bekleyişlere ve istenmeyen ufak-tefek kazalara sebep olabiliyor. Ancak bunların hiçbiri gözünüzü korkutmamalı. Sanırım zamanla bu tip aksaklıkların önü alınacaktır.

Yol üzerindeki kayak evleri; kiralık ve satılık kayak, snowboard, elbise ve aksesuarlarını bol alternatiflerle bulabileceğiniz mekanlar. Kartepe'de ihtiyaciniz olacak tüm kayak ve snowboard malzemelerini buralardan temin edebilirsiniz. Kartepe yolu başlarındaki Penguen Tepe Kayak Evi bunlardan biri.


 Kartepe

Fotoğraf: Gökhan Önal
Tarih: EYLÜL 2000
artepe diğer mevsimlerde de görülebilecek güzellikte bir yer. Doğa tutkunlarının yürüyüş ve kampçılık yapabilecekleri potansiyele sahip. Ayrıca piknik yapmak içinde ideal. Maşukiye ile Kartepe arası tamamen yürüyüşe uygun. Gücünüz yetiyorsa Kuzu Yaylası, Altıoluk Yaylası ve Şelale’ ye kadar yürüyün. Manzara ve doğanın renkleri muhteşem.




© 2000-2006 Tatildeyim.com & Gökhan Önal. Tüm Hakları saklıdır.
En iyi görüntü için 1024x768 çözünürlüğünü ve Explorer 5+ veya Netscape 6+ tarayıcılarını kullanınız.

YÖRELER | DOĞAL ALANLAR ve MESİRE YERLERİ | CAMİİLER ve TÜRBELER | MANASTIR ve KİLİSELER | MÜZELER
SARAYLAR, KÖŞKLER VE KASIRLAR | DİĞER TARİHİ YAPILAR | GEZİ FOTOĞRAFLARI | KARTPOSTAL