İlçe : MERKEZ
İl : KIRKLARELİ
Ülke : TÜRKİYE
Tel. Kodu : 288
Plaka : 39
Gezginler : Gökhan Önal
Berkant Atmaca
Tarih : 14 KASIM 2002
Yüzölçüm : 6,550 km²
Nüfus : 80.730 (1990)
Sıcaklık
(Bugün)
:
CLUB
Kullanıcı :
Şifre :
Üye Ol | Şifremi Unuttum
    GEZİ YÖRELERİ - TANITIM  

 Atatürk Heykeli

Fotoğraf: Gökhan Önal
Tarih: 14 KASIM 2002
uzey Trakya' da bulunan Istıranca ormanları ile kaplı, yeşillikler içindeki bu sınır ilimiz 1924 yılında il olmuştur. Kırklareli'nin Babaeski, Demirköy, Kofçaz, Lüleburgaz, Pehlivanköy, Pınarhisar ve Vize olmak üzere yedi ilçesi, 26 belediyesi ve 177 köyü bulunmaktadır. Ormanların haricinde de şehir merkezi ve ilçe merkezleri de yeşillikler içinde ve oldukça düzenlidir. Bahar aylarında ıhlamur kokularıyla bezenen neredeyse tüm ilçelerinde varolan büyük parklar, halkın uğrak yerlerinden. Yıldız Dağlarındaki meşe ve kayın ağaçları ile kaplı Istıranca ormanları, görkemli ve sık ormanlardır. Böyle olunca bir çok yabani hayvana (domuz, kurt, karaca, geyik, tavşan, tilki, porsuk, kaz, ördek, bıldırcın, çulluk, keklik vb.) ev sahipliği yapmkatadır. Bu yüzden, avcıların uğrak merkezlerindendir. Ormanların sağladığı muhteşem doğa güzellikleri de yöreye gelmek için önemli nedenlerden biri. Fotoğraf sanatıyla uğraşanlar güzel kareler ve yürüyüş severler için ise ideal alanlar demek ormanlar. Ayrıca, ormanlar yörenin önemli geçim kaynaklarından. Piknik yapmak için ideal bir yer olduğunu da söyleyebiliriz.


 Dokuzhöyük Tümülüsleri
emir Çağı başlarından itibaren M.S.2.yy. sonranına kadar kullanım görmüş olan tümülüsleri (Anıt Mezar) hiç sayıca bu kadar fazla görmediğinize enimiz. Sadece TRAK' ların başkenti Vize ilçesi sınırları içinde kırık kadar tümülüs bulunmakta. Kırklareli il sınırları içinde şu ana kadar tespit edilmiş 92 adet tümülüs vardır. Ancak, mutelif dönemlerde yapılan yüzey araştırmalarında bu sayının çok soyutlu tümülüslerle beraber 200' e yakın bir rakama ulaşması gerekmektedir. Dış görünüm açısından küçük, orta ve büyük boy (1.5x10 / 20x70m. boyutlarında) olarak dikkat çeken tümülüsler esasında 5 grup halinde farklı muhtevaya sahiptir. Bunlardan düz mezar şeklinde olan normal gömüler yanında lahit ve çeşitli şekillerde oda mezar türünde olan tümülüslerde bulunmaktadır.

İlk Demir Çağı anıt mezarları olan Dolmenlerde Kırklareli' nin çeşitli yerlerinde bulunmaktadır. M.Ö.1200-800 yılları arasında kullanılmış bu mezarlar büyük taş bloklardan yapılmıştır.


aradenizle bağlantısı olan yörede, ince kumlu sahiller yer almaktadır. Özellikle İğneada, Kıyıköy ve Çamlıkoy (Kastro) deniz severler için güzel alternatifler. Yüzmek isteyenler için küçük bir uyarı, Karadeniz' in hırçın dalgalarına dikkat!

İl süt ve süt ürünleriyle birhayli ünlü. Özellikle manda sütü ile yapılan peynir, yoğurt ve diğer süt ürünleri çok lezzetli. Şehirlerde yaşayanlar için söylüyoruz, deneyin muhakkak farkı göreceksiniz.


l merkezinde fazla geniş olmayan bir alanda gezebileceğiniz çok sayıda tarihi yapıt yer almaktadır. Detalı bilgi için tıklayınız.
© 2000-2006 Tatildeyim.com & Gökhan Önal. Tüm Hakları saklıdır.
En iyi görüntü için 1024x768 çözünürlüğünü ve Explorer 5+ veya Netscape 6+ tarayıcılarını kullanınız.

YÖRELER | DOĞAL ALANLAR ve MESİRE YERLERİ | CAMİİLER ve TÜRBELER | MANASTIR ve KİLİSELER | MÜZELER
SARAYLAR, KÖŞKLER VE KASIRLAR | DİĞER TARİHİ YAPILAR | GEZİ FOTOĞRAFLARI | KARTPOSTAL