İlçe : SAFRANBOLU
İl : KARABÜK
Ülke : TÜRKİYE
Tel. Kodu : 370
Plaka : 78
Gezginler : Erkan Şen
Tarih : 09 Temmuz 2013
CLUB
Kullanıcı :
Şifre :
Üye Ol | Şifremi Unuttum
    GEZİ YÖRELERİ - TANITIM  

 Yazıköy Meydanı

Fotoğraf: Erkan Şen
Tarih: 09 Temmuz 2013
azıköy Safranbolu nun en eski ve en zengin köylerinden biri. Eski Çarşıya 6 km mesafede. Kıranköy den (Safranbolu nun yeni çarşısının adıdır) her saat başı (saat:13:00 hariç) Yazıköy e dolmuş var.

Şimdi yok denecek kadar az olsa da, yakın zamana kadar üzüm ve üzüm bağları ile ünlü bir köy.Yazıköy üzümü bir zamanlar önemli bir marka imiş.

Yazıköy civar köylerden hatta civar ilçelerden göç almış, 750 haneli kışın 1250 nufuslu çok şirin bir köy, bu sayı yazın artıyor. Celal Bayar Karabük civarında her geldiğinde Yazıköy de kalırmış, bu sebeple Celal Bayar köyü de denirmiş eskiden.


 Yazıköy Muhatarı Ahmet Büyüközdemir

Fotoğraf: Erkan Şen
Tarih: 09 Temmuz 2013
öyün muhtarı Sn. Ahmet Büyüközdemir le bir söyleşi yaptık. Ahmet Bey 15 yıldır muhtar, köyde 3 cami , 1 tarihi kilise, 1 tarihi hamam, 2 tarihi çamaşırhane ki bunlardan biri köyün girişinde diğeri çıkışında, market, nalbur, fırın, sağlık ocağı, okul ve düğün salonu mevcut. Bir köyden çok bir kasabaya benziyor.

Ahmet Bey in verdiği bilgiye göre köydeki tarihi kilise bir şahsa aitmiş, bir başka şahıs kiliseyi satın almış ve Bahattin Gazi vakfına bağışlamış. Maalesef kilisenin içindeki birçok tarihi eser satılmış veya kaybolmuş.

Şu an köyün bayanları Cuma günleri kilisede toplanıp Kuran okuyorlar. Ahmet Bey kilisenin tarihi eser olarak korunmaya alınması için çok büyük uğraşlar vermiş ve bayağı yol almış.


 Yazıköy Camii

Fotoğraf: Erkan Şen
Tarih: 09 Temmuz 2013
öyde 3 yıl öncesine kadar Keşkek Festivali yapılırmış, ama köyün düğün salonuna çok para harcandığı için maddi imkansızlıktan dolayı 3 yıldır yapılamıyormuş. Köyde bir at çiftliğinin yanında bir organik üretim çiftliği de var.


 Yazıköy Hamamı İşleticisi Ali Gökkaya

Fotoğraf: Erkan Şen
Tarih: 09 Temmuz 2013
aha sonra Hamam a uğradık ve 12 yıldır hamamı işleten çok sıcakanlı Ali Gökkaya ile hamam hakkında konuştuk.

Ali Abi nin verdiği bilgiye göre hamam 240 yıllık ve Rumlardan kalma, göbektaşı 8 köşeli, duvar kalınlıkları 85 cm Ali Abi yanan yerinde Gülhan olduğunu ısrarla söyledi. Hamam Cuma Pazar hariç akşam 17:00 ye kadar bayanlara, 17:00 den sonra ve Cuma ile Pazar tam gün ise erkeklere açık.

Ali Abi ne zaman istenirse gece gündüz fark etmeksizin bir telefonla hamamı açıp isteyen misafirlerini ağırlayabileceğini söyledi ve telefonunu verdi: 535 361 06 41
© 2000-2006 Tatildeyim.com & Gökhan Önal. Tüm Hakları saklıdır.
En iyi görüntü için 1024x768 çözünürlüğünü ve Explorer 5+ veya Netscape 6+ tarayıcılarını kullanınız.

YÖRELER | DOĞAL ALANLAR ve MESİRE YERLERİ | CAMİİLER ve TÜRBELER | MANASTIR ve KİLİSELER | MÜZELER
SARAYLAR, KÖŞKLER VE KASIRLAR | DİĞER TARİHİ YAPILAR | GEZİ FOTOĞRAFLARI | KARTPOSTAL